3 Aralık 2014 Çarşamba

Egon Schiele'nin rüyası Cesky KrumlovVlatava Nehri'nin kıvrımları arasında başını gökyüzüne uzatan bir resim Cesky Krumlov... UNESCO Dünya Mirası listesinde de olan bu masal kasabası, Hostel ve İlizyonist filmlerinin ünlü sahne arkası..
Egon Schiele nü resimleriyle ünlü, Cesky Krumlov'a hayran bir ressam... Turizmle geçimini sağlayan Cesky Krumlov'da şu anda sevilse de, önceleri pek de hoşlanılmıyormuş kendisinden. Malum nü resimler için model lazım:) Sonra da tası tarağı toplayıp ayrılmak zorunda bırakılmış bu kasabadan.. Yine de Cesky Krumlov Egon Schiele'nin rüyası olarak kalmış..
Prag gezimizde 1 günü de Cesky Krumlov'a ayırdık. Aslında Prag'a çok yakın değil. Tren ile gitmeniz gerekiyor yaklaşık 3 saat. Tren istasyonunda indikten sonra ağaçların ve sevimli evlerin arasından yürüye yürüye şehir merkezine iniyoruz.Cesky Krumlov kapılar şehri. Şehirde çok sayıda kapı görmek mümkün. En ünlü kapılardan biri Budejovicka Gate...

Köprünün iki yanı heykellerle süslenmiş...
                         
İlk hedefimiz kale.. Prag Kalesinden sonra en büyük Kale kompleksi burası. Gerçekten de özellikle renkli kulesiyle oldukça görkemli görünüyor..


Kalenin ilginç bir özeliği var. Rivayete göre zamanın birinde uzak diyarlardan bir gelin almışlar. Gelin gelirken yanında hediye olarak 2 tane ayı getirince, bu ayıları "napsak?" diye düşünmüşler.. "Bekçi yapalım bari" demişler. Kale giriş kapısının iki yanında ayılar için yer yapmışlar. Sonra da gelenek devam etmiş. Bizim gittiğimiz gün geleneğin son günü müydü bilmiyorum ama ayı mayı yoktu:)
Kalenin kapısında içerideki gezi rotası anlatılıyor.. Bu rotanın fotoğrafını çekip Kaleyi gezmeye başlıyoruz.

Kalenin duvarları oldukça gösterişli şekilde işlenmiş...

Kulenin hemen karşısında güneş saati var.

Amacımız tabii ki Hradek S Vezi'ye yani kuleye (Little Castle Tower) çıkmak... Zaten Cesky Krumlov'a gelişimizin en büyük sebebi bu. İnanılmaz bir manzarayla karşılaşacağımızı hayal ediyorum, öyle de oluyor. 
Gerçekten çok güzel ışığı olan bir şehir... Çektiğim tüm fotoğrafları paylaşma isteği uyandırıyor bende.Vlata nehrinde kano kiralayabilirsiniz. Arada bulunan setler bu geziyi rutin bir bot gezisinden eğlenceli bir maceraya dönüştürebilir.
Kale kompleksini gezip, yemyeşil bir yoldan kıvrıla kıvrıla şehir merkezine doğru iniyoruz..

Yolda karşımıza dev şehir kapısı Cloak (pelerin) Gate çıkıyor.. Kat kat olan bu kapı Cesky Krumlov'un ana kapısıymış.
                         
Şehir merkezine geldiğimizde sevimli dükkanlarla karşılaşıyoruz. Ödüllü kapı kollarıyla dikkat çeken bu dükkanın önündeki parmaklar da oldukça dikkat çekiciydi.

Bir gece konaklanabilir miydi? olabilir. Eğer uzun vaktiniz varsa daha detaylı olarak gezilebilir. Açıkçası bize 1 gün yetti..
Çektiğimiz bir sürü fotoğrafla ve inanılmaz bir yağmurla Prag'a dönüşe geçiyoruz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder