16 Aralık 2017 Cumartesi

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz


"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar. Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışarıdaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum. Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı." 

Bu nasıl etkileyici bir arka kapak yazısıdır... Kahramanımız Alper Kamu, bir cinayet olayını aydınlatmak isteyen, bu arada yaşına bakmadan sistemi, yalanları, yanlışlıkları eleştiren 5 yaşında bir çocuk... Olaylarla ilgili detay vermek istemiyorum ki heyecanı kaçmasın. 

Kitabın bence en en cana alıcı paragrafı şuydu:
"Tanrı, içinde tahammülfersa boşluğu doldurmak için evreni yaratır. Evrenin içine gezegenleri, gezegenlerin içine dünyayı, dünyanın içine hayatı, hayatının içine insanı yerleştirir ve onun içine koyacak bir şey bulamaz. İşte insan denen bu tuhaf hayvanın, varlıkların en yücesi ve en anlamsızı kılınışının hikayesi. Evrenin orasını burasını felsefeyle, sanatla, aşkla, hatta ironik biçimde tanrı ile bezerken, ortak anlamsızların en küçüğünün elbette bir gerçeği unutmaması gerekmektedir. Hakikatte bütün kitaplar sayfaları doldurmak için yazılır"

Bazı cümleler var ki, hayat gibi insanın doğasına ters, bazı cümleler hayat gibi gerçek, can yakıcı.. Dopdolu bir hikaye. Uzun zamandır karşılaştığın en ilginç yazım tarzı... Keyifle tavsiye ediyorum.


Yazar: Alper Canıgüz
Yayın evi: İletişim

DR: 14,82 TL
İdefix: 13,87 TL
İlkNokta: 15,20 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder